Z jakiej przyczyny pracownicy odchodzą?

Zmiany w kadrach pracowniczych są wielkim problemem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia pracownika jest nieraz niezwykle duży, potrzeba na to dodatkowego czasu. Problemem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest wobec tego zachowanie stałej kadry.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie zatrudnionego jest poznanie czynników, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze motywy ich rezygnacji z pracy? Oto krótki przewodnik prezentujący najczęstsze powody.

1. Znawcy twierdzą, że pracownicy tak naprawdę nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich menedżerów. Kiedy przełożony wie jak świetnie dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich rewelacyjnie, także jako szef i człowiek, wówczas pracownicy zostaną chociażby w nienajlepszej pracy.

2. Reorganizacja winna odbywać się wyłącznie wtedy, gdy istnieje realna potrzeba. Jeśli firma wykonuje ją co rok lub co sześć miesięcy, pracownicy mogą być naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, że jest to argument do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla pracowników sporo zamieszania.

3. Firmy powinny mieć jakąś formę rywalizacji wśród własnych zatrudnionych, lecz to wszystko powinno być poczynione na sposób przyjazny. Jeżeli zostanie to zrealizowane nieprawidłowo będąc zarzewiem stresu pośród pracowników może to być czynnik do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wówczas rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Gdy tylko poczują się jak niewolnicy to zaczną szukać środka aby odejść z firmy.

6. Kiedy pracownik pozostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co przyrzeczono mu w procesie rekrutacji. Jeśli te oczekiwania nie pozostaną spełnione to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę powodów, dla których pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.