Co trzeba zrobić przed zatrudnieniem pracownika?

Gdy jeden z pracowników odejdzie z firmy, trzeba znaleźć wykwalifikowaną osobę, która przejmie jej obowiązki. W ciągu procesu aplikacji trzeba będzie ocenić charakter i cechy wszystkich aspirujących kandydatów w celu ustalenia, który z nich jest najbardziej odpowiedni na nowe stanowisko.

Trzeba być rozsądnym przy wyborze. Jeśli popełni się błąd w czasie toku rekrutacji, możliwe że będziesz przymuszony do pracy z zatrudnionym, który okaże się mniej wykwalifikowany jak to się z początku wydawało.

Nie zapominaj, że możesz zostać pozwany za nieprzepisowe zakończenie umowy po nagłym zwolnieniu pracownika z naruszeniem jego praw. Jeśli chcesz zweryfikować, iż dana osoba nie spowoduje dla Ciebie kłopotów należałoby, by postępować zgodnie z poniższymi sugestiami.

1. Spytaj go, czego oczekuje od Ciebie. Honorarium jest zasadniczym zagadnieniem dla obu stron, wobec tego trzeba upewnić się, że warunki umowy będą jasne. Jeśli kandydat oczekuje zbyt dużo, można zwyczajnie odrzucić jego wniosek.

2. Sprawdzenie wiarygodności danych w CV. Wskazane jest sprawdzenie czy informacje zawarte w CV są autentyczne.

3. Podpisz umowę o pracę. Ten pisemny dokument reguluje różne sprawy, jak uposażenie za nadgodziny i politykę firmy. Na przykład postanowiłeś zwolnić pracownika, albowiem dopuścił się on wykroczeń tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli pozwie Cie on o nieprzepisowe zakończenie umowy, dokument ten może stać się dowodem na zgodę zatrudnionego na warunki zatrudnienia.